FIFA Ranking September 2023

FIFA-rankingen för herrlandslag är ett viktigt verktyg som används för att bedöma och rangordna prestationerna hos olika nationella fotbollslag runt om i världen. Rankingen, som publiceras av det internationella fotbollsförbundet (FIFA), uppdateras månatligen och tar hänsyn till resultaten av de senaste matcherna som spelats av de olika landslagen.

Rankingen bygger på en komplex algoritm som tar hänsyn till flera faktorer, inklusive resultat i officiella tävlingsmatcher som kvalifikationer och slutspel i världsmästerskap och kontinentala mästerskap, samt vänskapsmatcher. Vikten av varje match beror på motståndarens styrka och tävlingens betydelse. Till exempel har segrar i VM-matcher större påverkan på rankningen än segrar i vänskapsmatcher.

RKTeamTotal PointsPrevious Points+/-Positions
1ArgentinaArgentina1851.411843.737.68
2FranceFrance1840.761843.54-2.78
3BrazilBrazil1837.611828.279.34
4EnglandEngland1794.341797.39-3.05
5BelgiumBelgium1792.641788.554.09
6CroatiaCroatia1747.831742.555.28
7NetherlandsNetherlands1743.151731.2311.92
8PortugalPortugal1728.581718.2510.33
9ItalyItaly1727.371726.580.79
10SpainSpain1710.721703.457.27
11USAUSA1678.711674.484.23
12MexicoMexico1661.461665.59-4.13
13MoroccoMorocco1658.321655.52.82
14SwitzerlandSwitzerland1654.111661.12-7.01
15GermanyGermany1637.91636.321.58
16ColombiaColombia1629.61624.914.69
17UruguayUruguay1626.511633.13-6.62
18DenmarkDenmark1606.841597.379.47
19JapanJapan1605.21595.969.24
20SenegalSenegal1597.011612.61-15.60
21IR IranIR Iran1561.261556.594.67
22PeruPeru1551.911561.2-9.29
23SwedenSweden1538.841547.11-8.27
24UkraineUkraine1538.421541.25-2.83
25AustriaAustria1537.361528.069.30
26Korea RepublicKorea Republic1533.011529.33.71
27AustraliaAustralia1531.721530.451.27
28SerbiaSerbia1529.491539.03-9.54
29TunisiaTunisia1525.231516.668.57
30PolandPoland1524.611536.99-12.38
31ScotlandScotland1522.671520.242.43
32HungaryHungary1517.731504.5713.16
33WalesWales1510.521506.044.48
34AlgeriaAlgeria1509.51511.23-1.73
35EgyptEgypt1508.931509.89-0.96
36ChileChile1504.751511.31-6.56
37CzechiaCzechia1500.441503.69-3.25
38EcuadorEcuador1497.661486.4711.19
39RussiaRussia1495.531495.530.00
40NigeriaNigeria1488.861486.482.38
41CameroonCameroon1475.61470.974.63
42TürkiyeTürkiye1475.41484.47-9.07
43NorwayNorway1470.881458.4712.41
44CanadaCanada1458.581458.580.00
45PanamaPanama1452.251453.94-1.69
46Costa RicaCosta Rica1452.11453.56-1.46
47RomaniaRomania1448.021443.984.04
48SlovakiaSlovakia1442.841447.05-4.21
49MaliMali1441.721438.013.71
50Côte d'IvoireCôte d’Ivoire1437.891433.384.51

FIFA-rankingen används för att bestämma seedningen inför stora turneringar som världsmästerskapet i fotboll, vilket påverkar lottningen och möjligheterna för de olika lagen. Dessutom fungerar rankningen som en indikator på ett landslagets aktuella form och prestationer. För lag och deras supportrar är en hög placering i FIFA-rankingen ofta en källa till stolthet och kan också påverka sponsringsmöjligheter och ekonomiskt stöd.

Samtidigt är kritiken mot rankingen inte ovanlig. Vissa kritiker ifrågasätter algoritmens komplexitet och hur den kan ge en korrekt bild av ett landslags prestationer. Det finns också de som tycker att systemet favoriserar lag som spelar fler och enklare vänskapsmatcher för att öka sina poäng, snarare än att utmana sig i mer konkurrenskraftiga sammanhang.

Sammanfattningsvis är FIFA-rankingen en central del av den globala fotbollsvärlden och ger ett övergripande perspektiv på styrkeförhållandet mellan olika landslag. Den fortsätter att vara en het diskussionspunkt inom fotbollssamhället och påverkar på många sätt hur nationella fotbollsförbund och lag planerar och strategiskt närmar sig sina tävlingskalendrar.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *